Dimensiune font:
Autor: (S.P.),
11.06.2004
* Dacă ar fi candidat pe aceleași liste, Alianța D.A. ar fi obținut 42,21% dintre
mandatele din consiliile locale din județ
După participarea la vot de duminică, s-a stabilit structura viitoarelor consilii locale în toate toate localitățile județului. În cele 57 de localități, au fost aleși 743 consilieri locali. Ca număr de consilieri locali, în top se află PSD, cu 205 consilieri, urmat de PD cu 162 consilieri și de PNL, cu 157 consilieri. Urmează, în ordine, UDMR cu 55 consilieri, PUR cu 38 consilieri, PRM cu 36, PER cu 27, PNȚCD cu 23, PRSDR (Partida Romilor Social Democrată din România) cu 12 și PNG cu 11 consilieri. Codași sînt PND cu 3 consilieri, PFD cu 2 și FDGR cu un singur consilier. În afară de candidații de pe listele de partid, în consilii au reușit să intre șase independenți. Dacă PNL și PD ar fi candidat pe aceleași liste, Alianța D.A. ar fi obținut cu 114 consilieri locali mai mult decît PSD. Procentual, PSD are 27,59% din totalul consilierilor locali, PD 21,8%, PNL 21,13%, UDMR 7,4% și PUR 5,11. Localitățile cu cele mai mari diferențe procentuale sînt Apața, unde UDMR conduce detașat cu 59,88%, Cincu, unde PSD e în frunte cu 56,97%, și Bod, unde PNL a obținut 50,15% din voturi. Cele mai echilibrate consilii locale vor activa în Predeal și Sîmbăta de Sus. În cele două localități, nu mai puțin de șapte partide vor decide soarta localității, avînd fiecare între unul și trei mandate. În localitățile Bod, Feldioara, Prejmer, Ticușu și Vama Buzăului, doar cîte trei partide au reușit să treacă de pragul electoral și vor face legea în aceste localități. Este vorba, în Bod, Prejmer și Vama Buzăului de PNL, PSD și PD, în Feldioara de PSD, PD și PRM, iar în Ticușu de PNL, PSD și UDMR. Dintre cele trei partide cu procentele cele mai bune, doar PSD are consilieri în toate localitățile. În Cața și Ticuș, PD nu a reușit să treacă pragul electoral de 5%, iar PNL nu a intrat în CL Crizbav, Feldioara, Măieruș și Ungra.
MUNICIPIUL BRASOV
112.556 voturi valabil exprimate
PD 33.14% -11 mandate
PNL 20.51% - 7 mandate
PSD 16.33% - 5 mandate
UDMR 6.83% - 2 mandate
PRM 5.49% - 2 mandate
MUNICIPIUL CODLEA
9.276 voturi
PD 21.69% - 5 mandate
PNL 15.27% - 4 mandate
PSD13.45% - 3 mandate
PER 7.23% - 2 mandate
PRM 6.58% - 2 mandate
PUR 6.32% - 2 mandate
FDGR 6.32% - 1 mandat
MUNICIPIUL FĂGĂRAS
15.334 voturi
PNL 21.53% - 6 mandate
PSD 21.13% - 6 mandate
PD 8.95 % - 2 mandate
PNG 8.17% - 2 mandate
PER 5.78% - 2 mandate
PRM 5.68 % - 1 mandat
MUNICIPIUL SĂCELE
13.370 voturi
PNL 26.37% - 7 mandate
UDMR 19.39% - 5 mandate
PSD 19.34% - 5 mandate
PD 9.69% - 2 mandate
ORAS GHIMBAV
2.433 voturi
PSD 46.81% - 8 mandate
PD 16.32% - 3 mandate
PNL 15.08% - 2 mandate
PUR 8.30% - 1 mandat
PER5.18% - 1 mandat
ORAS PREDEAL
2.572 voturi
PD 16.91% - 3 mandate
PER 20.57% - 3 mandate
PNL 10.19% - 2 mandate
PRM 10.03% - 2 mandate
PNTCD 10.23% - 2 mandate
PSD 12.33% - 2 mandate
PUR 9.56% - 1 mandat
ORAS RISNOV
7.022 voturi
PNL 31.86% - 7 mandate
PSD 13.49% - 3 mandate
PD 9.61% - 2 mandate
PUR 6.98% - 2 mandate
PRM 6.15% - 1 mandat
PFDR (Partidul Forta Democrata din Romania) 5.80% - 1 mandat
candidat independent 1 mandat
ORAS RUPEA
2.727 voturi
PD 49.94% - 9 mandate
PNL 11.11% - 2 mandate
UDMR 11.33% - 2 mandate
PSD 10.74% - 2 mandate
ORAS VICTORIA
3.799 voturi
PSD 41.62% - 7 mandate
PNL 17.19% - 3 mandate
PD 18.43% - 3 mandate
PER 11.79 % - 2 mandate
ORAS ZĂRNESTI
10.281 voturi
PD 31.76% - 8 mandate
PSD 22.47% - 5 mandate
PRM 14.38% - 3 mandate
PUR 8.16% - 2 mandate
PNL 5.36% - 1 mandat
APATA
1.331 voturi
UDMR 59.88% - 8 mandate
PD 21.34% - 3 mandate
PNL 5.18% - 1 mandat
PSD 7.74% - 1 mandat
BECLEAN
759 voturi
PNL 25.56% - 3 mandate
PSD 20.82% - 3 mandate
PD 15.42% - 2 mandate
PNTCD 12.12% - 1 mandat
PUR 11.59% - 1 mandat
PER 6.19% - 1 mandat
BOD
1.958 voturi
PNL 50.15% - 8 mandate
PSD 25.79% - 4 mandate
PD 6.69% - 1 mandat
BRAN
2.303 voturi
PSD 31.74% - 6 mandate
PNL 18.50% - 3 mandate
PD 15.50% - 3 mandate
PRM 11.64% - 2 mandate
PER 5.86% - 1 mandat
BUDILA
1.307 voturi
PNL 20.12% - 3 mandate
UDMR 22.49% - 3 mandate
PRSDR (Partida Romilor Social Democrata din Romania) 15.68% - 2 mandate
PSD 13.77% - 2 mandate
PER 10.10% - 2 mandate
PD 7.42% - 1 mandat
BUNESTI
1.042 voturi
PNL 30.42% - 4 mandate
PSD 15.07% - 2 mandate
PD 14.59% - 2 mandate
PNG 11.04% - 1 mandat
PRSDR 7.87% - 1 mandat
PUR 7.39% - 1 mandat
CATA
1.296 voturi
PNTCD 25.93% - 3 mandate
PNL 25.08% - 3 mandate
PSD 15.05% - 2 mandate
PER 13.35% - 1 mandat
UDMR 9.41% - 1 mandat
PRSDR 5.40% - 1 mandat
CINCU
901 voturi
PSD 56.94% - 6 mandate
PD 9.54% - 1 mandat
PUR 8.21% - 1 mandat
PRSDR 7.21% - 1 mandat
PNTCD 7.10% - 1 mandat
PNL 6.22% - 1 mandat
COMĂNA
1.298 voturi
PSD 33.67% - 4 mandate
PNL 33.59% - 4 mandate
PD 13.64% - 2 mandate
PFDR 7.63% - 1 mandat
CRISTIAN
2.051 voturi
PUR 37.35% - 5 mandate
PSD 25.35% - 3 mandate
PNL 12.82% - 2 mandate
PRM 5.66% - 1 mandat
PD 5.56% - 1 mandat
PND (Partidul Noua Democratie) 5.46% - 1 mandat
CRIZBAV
969 voturi
PD 40.97% - 5 mandate
PSD 27.14% - 3 mandate
UDMR 23.22% - 2 mandate
PRSDR 6.09% - 1 mandat
DRĂGUS
568 voturi
PSD 39.79% - 4 mandate
PNL 23.94% - 2 mandate
PRM 17.25% - 1 mandat
PUR 11.80% - 1 mandat
PD 7.22% - 1 mandat
DUMBRĂVITA
1.979 voturi
PNL 32.69% - 5 mandate
PD 19.25% - 3 mandate
PSD 17.38% - 3 mandate
PUR 6.77% - 1 mandat
PRM 6.77% - 1 mandat
FELDIOARA
2.954 voturi
PSD 44.58% - 8 mandate
PD 31.14% - 6 mandate
PRM 7.92% - 1 mandat
FUNDATA
618 voturi
PD 28.64 % - 3 mandate
PSD 26.21% - 2 mandate
PNL 21.52% - 2 mandate
PER 11.65% - 1 mandat
PUR 6.47% - 1 mandat
HĂLCHIU
1.899 voturi
PSD 36.81% - 6 mandate
PNL 12.27% - 2 mandate
UDMR 8.43% - 1 mandat
PRM 10.27% - 2 mandate
PUR 9.53% - 1 mandat
PD 8.69% - 1 mandat
HĂRMAN
1.968 voturi
PD 24.09% - 4 mandate
PNL 23.53% - 4 mandate
PSD 15.96% - 2 mandate
PUR 9.86% - 2 mandate
PRM 8.33% - 1 mandat
HIRSENI
1.144 voturi
PD 27.10% - 4 mandate
PND (Partidul Noua Democratie) 23.43% - 3 mandate
PSD 11.89% - 2 mandate
PUR 9.79% - 1 mandat
PNL 8.22% - 1 mandat
HOGHIZ
2.271 voturi
PSD 32.50% - 6 mandate
UDMR 21.80% - 4 mandate
PNL 10.79% - 2 mandate
PD 5.33% - 1 mandat
PER 8.89% - 1 mandat
candidat independent 1 mandat
HOLBAV
631 voturi
PSD 26.15% - 3 mandate
PNL 24.41% - 2 mandate
PD 14.74% - 1 mandat
PNTCD 10.46% - 1 mandat
PER 9.83% - 1 mandat
PRM 9.83% - 1 mandat
HOMOROD
1.201 voturi
PD 44.55% - 6 mandate
UDMR 15.49% - 2 mandate
PNL 9.24% - 1 mandate
PSD 6.99% - 1 mandat
PRSDR 5.66% - 1 mandat
JIBERT
1.113 voturi
PD 41.51% - 5 mandate
PSD 16.17% - 2 mandate
UDMR 13.30% - 1 mandat
PRSDR 9.25% - 1 mandat
PNL 8.18% - 1 mandate
PRM 5.21% - 1 mandat
LISA
814 voturi
PNL 25.92% - 3 mandate
PSD 24.20% - 3 mandate
PD 19.90% - 2 mandate
PUR 9.21% - 1 mandat
PRM 8.11% - 1 mandat
PER 6.27% - 1 mandat
MĂIERUS
1.071 voturi
PRM 25.40% - 3 mandate
PSD 20.07% - 3 mandate
PER 10.92% - 2 mandate
PD 10.27% - 1 mandat
PNG 8.40% - 1 mandat
PUNR (Partidul Unitatii Natiunii Romane) 8.03% 1 mandat
MINDRA
1.359 voturi
PSD 32.67 % - 4 mandate
PNL 19.35% - 2 mandate
PD 12.95% - 2 mandate
URR (Uniunea pentru Reconstructia Romaniei) 7.36% -
1 mandat
PNG 7.21% - 1 mandat
PUR 5.67% - 1 mandat
MOIECIU
2.122 voturi
PNL 26.86% - 4 mandate
PSD 25.07% - 4 mandate
PD 17.72% - 2 mandate
PRM 17.39% - 2 mandate
PUR 5.84% - 1 mandat
ORMENIS
1.750 voturi
UDMR 32.23% - 5 mandate
PNL 28.06% - 4 mandate
PD 15.09% - 2 mandate
PSD 9.71% - 1 mandat
PUNR 6.23% - 1 mandat
PĂRĂU
936 voturi
PSD 24.15% - 3 mandate
PNL 24.04% - 3 mandate
PD 22.65% - 3 mandate
PER 8.87% - 1 mandat
PNG 4.91% - 1 mandat
POIANA MĂRULUI
1.675 voturi
PD 48.06% - 6 mandate
PNL 16.54% - 2 mandate
PSD 15.58% - 2 mandate
PRM 7.16% - 1 mandat
PER 6.57% - 1 mandat
PNTCD 6.09% - 1 mandat
PREJMER
4.075 voturi
PSD 38.63% - 7 mandate
PNL 29.23% - 5 mandate
PD 15.48 % - 3 mandate
RACOS
1.425 voturi
UDMR 36.56% - 7 mandate
PSD 8.14% - 2 mandate
candidati independenti 2 mandate
PRSDR 9.12% - 1 mandat
PD 4.98% - 1 mandat
RECEA
1.364 voturi
PSD 30.43% - 5 mandate
PNTCD 21.85% - 3 mandate
PNL 17.89% - 3 mandate
PD 7.84% - 1 mandate
candidat independent 1 mandat
SIMBĂTA DE SUS
793 voturi
PSD 24.97% - 2 mandate
PNL 22.19% - 2 mandate
PUR 16.90% - 2 mandate
PER 11.60% - 1 mandat
PD 7.57% - 1 mandat
PRSDR 6.05% - 1 mandat
SINPETRU
1.671 voturi
PD 36.51% - 5 mandate
PSD 26.15% - 4 mandate
PUR 7.30% - 1 mandat
PNL 8.62% - 1 mandat
PNG 6.28% - 1 mandat
PRM 5.57% - 1 mandat
SERCAIA
1.192 voturi
PSD 28.69% - 4 mandate
PNL 17.11% - 3 mandate
PUR 22.82% - 3 mandate
PD 10.57% - 2 mandate
UDMR 8.98% - 1 mandat
SINCA
1.546 voturi
PNL 25.68% - 4 mandate
PNTCD 21.99% - 3 mandate
PD 20.83% - 3 mandate
PSD 11.64% - 2 mandate
PUR 10.80% - 1 mandat
SINCA NOUĂ
884 voturi
PSD 33.6% - 4 mandate
PD 18.78% - 2 mandate
PNL 12.90% - 1 mandat
PRM 9.62% - 1 mandat
PUR 8.48% - 1 mandat
PNTCD 5.43% - 1 mandat
PAP (Partidul Actiunea Populara) 5.20% - 1 mandat
SOARS
951 voturi
PSD 39.75% - 5 mandate
PRM 19.24% - 3 mandate
PD 13.35% - 2 mandate
PNL 5.26% - 1 mandate
TĂRLUNGENI
2.779 voturi
UDMR 31.13% - 6 mandate
PD 11.01% - 2 mandate
PNG 7.34% - 2 mandate
PSD 10.18% - 2 mandate
PRSDR 10% - 1 mandat
PNL 5.83% - 1 mandat
candidat independent 1 mandat
TELIU
1.654 voturi
PNL 39.12% - 5 mandate
UDMR 21.28% - 3 mandate
PD 12.21% - 2 mandate
PUR 5.50% - 1 mandat
PNG 11.55% - 1 mandat
PSD 6.59% - 1 mandat
TICUSU
402 voturi
PNL 38.56% - 4 mandate
PSD 27.36% - 3 mandate
UDMR 14.18% - 2 mandate
UCEA
1.065 voturi
PER 29.20% - 3 mandate
PSD 17.18% - 2 mandate
PD 17% - 2 mandate
PNL 11.08% - 1 mandat
PUR 9.39% - 1 mandat
PRM 8.26% - 1 mandat
PNTCD 6.20% - 1 mandat
UNGRA
743 voturi
PSD 35.26% - 5 mandate
PD 32.84% - 4 mandate
PRSDR 9.83% - 1 mandat
PUR 5.65% - 1 mandat
VAMA BUZĂULUI
1.493 voturi
PSD 49.50% - 8 mandate
PNL 28.87% - 4 mandate
PD 6.70% - 1 mandat
VISTEA
951 voturi
PNL 41.96% - 5 mandate
PD 30.60% - 3 mandate
PSD 7.99% - 1 mandat
PER 7.68% - 1 mandat
PUR 6.73% - 1 mandat
VOILA
1.427 voturi
PSD 27.26% - 3 mandate
PNL 26.63% - 3 mandate
PD 21.58% - 3 mandate
PRM 8.13% - 1 mandat
PNTCD 6.03% - 1 mandat
VULCAN
1.969 voturi
PNTCD 27.53% - 5 mandate
PSD 18.49% - 4 mandate
PD 17.42% - 3 mandate
PNL 7.21% - 1 mandat
Distribuie pe Facebook acest articol pentru a putea fi citit ïżœi de prietenii tïżœi !
Comentarii: