La începutul săptămânii viitoare, România va depăși numărul de 2000 de persoane infectate și va trece în scenariul 4, moment în care vor adopta noi acte normative
×
Î n c h i d e
g a l e r i a
f o t o
Publicitate
Dimensiune font:
Autor: MEx,
28.03.2020
Președintele Societății Române de Microbiologie, Alexandru Rafila, a declarat într-o intervenție la Digi24, că, la începutul săptămânii viitoare, România va depăși cel mai probabil numărul de 2000 de persoane infectate cu SARS-Cov-2 și va trece în scenariul 4, moment în care se vor adopta noi acte normative necesare gestionării crizei sanitare.La începutul săptămânii viitoare cu siguranță se vor adopta acte normative ca să ne adaptăm la această nouă situație, pentru că deja aveam 1500 de cazuri, dacă ne gândim că mâine și poimâine probabil vom avea cel puțin în jur de 200 de cazuri ne apropiem de 2000 și atunci trebuie luate măsuri specifice, a declarat Alexandru Rafila sâmbătă după amiază, într-o intervenție telefonică la Digi24, citată de News.ro.
Întrebat când crede că va trece România în următorul scenariu în ceea ce privește numărul de bolnavi confirmați, Rafila a răspuns: Probabil că luni sau marți o să fim în această situație. Acesta spune că nu este exclusă închiderea unor zone sau localități, așa cum s-a procedat și în Italia în situații similare, dacă există o creștere locală extrem de puternică a cazurilor, Rafila precizând că o astfel de măsură ar putea fi una temporară care nu poate să dureze mai mult de două săptămâni.
Alexandru Rafila spune de asemenea că este posibil ca medici infectați, dar asimptomatici, să îi trateze pe cei infectați.
Lucrul ăsta nu depinde de scenariul patru, ci depinde de nevoia de personal medical. În momentul în care e foarte mult personal medical care a fost infectat, decât să nu tratezi pacienți deloc, atunci preferi să utilizezi personal medical care este asimptomatic, e într-o stare bună de sănătate și singurul lucru pe care-l are este un test pozitiv, a mai spus el.
Distribuie pe Facebook acest articol pentru a putea fi citit și de prietenii tăi!